Najgłębsze kaniony świata


Strona główna -> Peru -> Najgłębsze kaniony świata
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Kanion Colca to jedno z najciekawszych miejsc na ziemi, ponieważ jest uważane za najgłębsze, jakie istnieje na stałym lądzie. Kanion ma konkurenta w postaci drugiego peruwiańskiego wąwozu o nazwie Cotahuasi i wciąż toczą się spory na temat pierwszeństwa, dlatego różne źródła mogą wymieniać Colca na pierwszym albo drugim miejscu pod tym względem.


Najgłębszy kanion świata - Colca, pokonany przez naszych rodaków

Lokalizacja

Kanion Colca, to niezwykły wąwóz będący pozostałością po prastarej rzece, z której dziś pozostał tylko górski ciek wodny. Rzeka Colca stanowi obecnie miejsce spływów i atrakcję turystyczną dla lubiących mocne wrażenia. Kanion Colca leży w Peru w regionie Arequipa około 100 km od miasta o tej samej nazwie. Cotahuasi zlokalizowany jest w tym samym regionie, a stanowi wąwóz rzeki Cotahuasi. Kanion znajduje się w najwyższym punkcie Andyjskiej Arequipa, w południowej części Peru.

Liczby

Colca uważany jest za najgłębszy na świecie. Wysokość jego ścian to 3200 metrów z jednej strony i 4200 metrów z drugiej. Spory na temat porównywania go z Cotahuasi wiążą się z tym, ze ten drugi ma głębokość 3535 metrów w pobliżu Ninancocha, wiec biorąc pod uwagę wysokość lewej ściany Colca można uznać, że to właśnie Cotahuasi jest najgłębszy. Oba kaniony głębokością dwukrotnie przewyższają słynny Kolorado, ale są znacznie węższe. Colca ma około 120 km długości, a różnica poziomów pomiędzy wlotem i wylotem wynosi 2 km. Wlot kanionu znajduje się na poziomie 3050 m npm. a wylot na poziomie 950 m npm. Rzeka jest tam tak niesforna, że nie sposób jej przepłynąć. Dokonało tego zaledwie kilku śmiałków w historii.

Polacy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, ze pierwszymi ludźmi którym udało się pokonać nieprzebytą dotąd rzekę byli Polacy z krakowskiego klubu kajakowego. Członkowie ekipy uczestniczącej w wyprawie kajakowej Canoandes 79 pomimo ostrzeżeń miejscowej ludności, ze rzeki jeszcze nikt nie pokonał, podjęli się tego zadania i pokonali nurt w 1981 roku. Dzięki temu wyczynowi z jednej strony trafili trzy lata później do Księgi Rekordów Guinesa, a z drugiej przyczynili się zarówno do rozsławienia samego miejsca, jak i Polski. Uczestnicy wyprawy w Kanionie Colca nadali mu kilka nazw, zatwierdzonych następnie przez Instytut Geograficzny w Peru, np. Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy. Trzy największe Wodospady dedykowano papieżowi Janowi Pawłowi II. W sierpniu 2008 kolejna polska wyprawa, organizowana przez członków gliwickiego Akademickiego Klubu Turystycznego "Watra", przebyła część kanionu od mostu łączącego Madrigal-Pinchollo do biwaku przed wodospadem Polonia. Odkryto gorące źródła (nazwane na cześć klubu AKT Watra) oraz wodospad Polonia.

Colca i tajemnice

Kanion należy do najbardziej tajemniczych miejsc w Peru, chociaż cały kraj kryje wiele różnych niespodzianek. Tutejsze ludy uważają, że w tym właśnie miejscu kryje się legendarny skarb Inków. Miejscowe plemiona Collaguas i Aymaras nazywają rzekę Rio Colca, co w ich językach oznacza albo pieniądze, albo spichrze na zboże. Nazwy te nie są bez powodu. Cały kanion jest pełen ukrytych jaskiń, grobowców i umocnień z czasów Inków, a także niewielkich pomieszczeń, nazywanych „kolki”, a przeznaczonych no zbożowe spichlerze.

Atrakcje i turystyka

W 1988 obszar kanionu Cotahuasi został uznany strefą turystyczną i można w jego rejonie uprawiać trekking, kolarstwo górskie organizować wyprawy kajakowe i loty na lotniach. W dolinie rzeki Cotahuasi znajdują się źródła termalne, z których wypływa woda o temperaturze od 40 do 100 °C. W kanionie Colca można zobaczyć legendarnego El condor passa, czyli kondora. W Chivay – największym mieście kanionu znajdują się gorące źródła La Calera. Z kolei Jaskinie Mollepunko to miejsce, gdzie można zobaczyć rysunki naskalne sprzed 6 tysięcy lat. Dostępna jest też turystyka, kolarstwo górskie, trekking, wspinaczka, rafting, jazda konna, wędkarstwo, i zwiedzanie. Przy okazji można tez z bliska poznać kulturę peruwiańską zwłaszcza podczas odbywającego się w Chivay festiwalu tańca.Peru - miasta

Arequipa Cajamarca Iquitos Lima Trujillo


Peru - co warto wiedziećPeru - Kuchnia peruwiańska Kuchnia peruwiańska
Kuchnia peruwiańska można rzec „stoi” na chilii. Przyprawa ta jest ...
Peru - Peru ciekawostki Peru ciekawostki
na wybrzeżu Peru nigdy nie pada deszcz Najwyżej położone jezioro ...
Peru - Peru pamiątki Peru pamiątki
Oczywiście nie można wrócić z Peru bez pamiątek, bo to wydaje ...
Peru - Peru tradycje Peru tradycje
W Peru kolacja wigilijna zaczyna się o północy z dnia 24 na 25 grudnia. Przedtem - ...
Peru - Peru kultura Peru kultura
Peru jest krajem z największym udziałem rdzennej ludności indiańskiej na ...
Peru - Peru transport Peru transport
Autobus to zdecydowanie najtańsza forma transportu. Spora konkurencja sprawia, że ceny ...
Peru - Rysunki z Nazca Rysunki z Nazca
Nazca jest wielkim skalistym płaskowyżem w Peru, który został ...
Peru - Wodospad Gocta Wodospad Gocta
Wodospad Gocta to przyrodniczy ewenement, z jednej strony zaliczany do najpiękniejszych, z ...
Peru - Machu Picchu Machu Picchu
Nie ma zapewne osoby, która nie słyszałaby nazwy Machu Picchu. W codziennych ...

Najgłębsze kaniony świata - komentarze:


Najgłębsze kaniony świata komentarz Kamil Rogala
2016-11-02 20:46:06
Faktycznie, piękne miejsce, choć dla niektórych nieosiągalne. Ale to nie znaczy, że trzeba zrezygnować z podróży. Nawet w naszym kraju bywa bardzo pięknie, a jeśli ktoś chce spróbować obcej kultury, może wybrać się choćby do naszych sąsiadów :) Tak czy inaczej polecam podróżować, aby zbierać doświadczenia i wspomnienia.

Najgłębsze kaniony świata komentarz Podrózniczka Diana
2014-01-30 10:09:33
Świetne informacje o kanionie! Colca, to niesamowite miejsce! :)


Najgłębsze kaniony świata - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies