Rysunki z Nazca


Strona główna -> Peru -> Rysunki z Nazca
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Nazca jest wielkim skalistym płaskowyżem w Peru, który został rozsławiony na cały świat dzięki największemu dziełu sztuki, jakie istnieje, czyli słynnym naskalnym rysunkom.


Rysunki z Nazca to przeważnie ogromne kształty zwierząt i figury geometryczne

Lokalizacja i figury

Rysunki z Nazca, określane tez jako geoglify, przedstawiają wykreślone wyrytymi w skale liniami kształty zwierząt, postaci ludzkich czy nieokreślonych regularnych kompozycji. Rysunków są setki, a w całości zajmują one powierzchnię 1300 kilometrów kwadratowych, na całym płaskowyżu o średnicy 55 km. Wielkość każdego geoglifu jest tak znacząca, że nie da się go ogarnąć wzrokiem stojąc na ziemi, dlatego długo były one uznawane za twory naturalne. Dopiero lot balonem lub samolotem pozwala ogarnąć całość kompozycji i przekonać się o ich sensowności. Do tych najbardziej znanych należą m.in.: małpa, kondor, pelikan, koliber, pies, papuga, jaszczurka, pająk (z 40-metrowymi odnóżami), lamy, rekin, drzewo, spirala.

Odkrycie

Chociaż rysunki z Nazca pochodzą z okresu od 300 pne do 800 ne, to właśnie z uwagi na ich wielkość odkryte zostały dopiero w XX wieku. Pierwszymi sygnałami były relacje pasażerów latających nad płaskowyżem samolotów, którzy widzieli w tych liniach prymitywne pasy startowe. Początkowo te relacje ignorowano nie widząc w nich niczego godnego uwagi, a do zainteresowania przyczynił się przypadek. W 1926 roku na płaskowyżu prowadzili wykopaliska archeolodzy z zespołu profesora Julia C. Tello. W przerwie kilku z nich weszło na pobliski szczyt, aby podelektować się panorama okolicy i wówczas zauważyli oni, setki regularnych linii, które pokrywały płaskowyż. Linie tworzyły ogromne kształty zwierząt i wzory geometryczne. To odkrycie spowodowało, ze rysunkami z Nazca zainteresowali się specjaliści, którzy do tej pory badają je i opisują.

Technika wykonania

Rysunki z Nazca są ogromne. Niektóre linie ciągną się nawet przez osiem kilometrów i przeciętnie odchylają się od prostej nie więcej niż o trzy metry na każde półtora kilometra. Razem tworzą około trzystu rysunków, które przedstawiają głównie zwierzęta. Narysowanie takich kształtów nawet dziś przy nowoczesnych urządzeniach pomiarowych byłoby problematyczne, dlatego dzieła prastarych twórców uważa się za przejaw geniuszu. Technika wykonania jest bardzo prosta. Cały teren płaskowyżu pokryty jest kamykami pokrytymi ciemnym nalotem z tlenku żelaza. Warstwa czerwonawego żwiru przykrywa jasną, żółtą warstwę piasku. Rysunki powstały w wyniku usunięcia wierzchniego żwiru, dzięki czemu ujawniły się jasne odcinające się od powierzchni linie. Mogłoby się wydawać, ze taka technika nie pozwoli na przetrwanie rysunków przez tysiąclecia, ale na płaskowyżu panuje wyjątkowo sprzyjający klimat, nie ma tu wiatrów i niewiele też jest roślinności.

Twórcy

Rysunki powstały w tak zamierzchłej przeszłości, ze nie istniała wówczas jeszcze żadna wysoko rozwinięta technika. W rejonie Nazca archeologowie odkryli miasto Cahuachi, z którego najprawdopodobniej wywodzili się twórcy linii. Miasto zbudowano ok. 2000 lat temu, lecz opuszczono je z niewyjaśnionych przyczyn pięć stuleci później. W rzeczywistości same rysunki wykonano takimi metodami, ze mogli z powodzeniem podołać temu zadaniu ówcześni mieszkańcy. Udowodnił ten fakt Joe Nickell, dokonując współczesnej rekonstrukcji jednego z obrazków. Pomijając jednak możliwości nie można tez nic ująć z talentu twórców. Dowodem na ich zdolności są ich wodociągi w postaci systemu podziemnych kanałów.

Spekulacje

Jak wszystko, co dziwne i nie do końca zrozumiałe, tak i rysunki z Nazca przywołują wiele różnych teorii, będących odpowiedzią na pytanie, jaki był cel tego dzieła. Pierwsi zawsze pojawiają się goście z kosmosu. Według jednej teorii są to wykreślone przez nich pasy startowe, według innych – sygnały, widoczne z kosmosu, rodzaj informacji. Niestety na płaskowyżu są zbyt miękkie i nierówne grunty i żaden statek nie mógłby tu wylądować. Poza tym, po co kształty zwierząt? Z kolei Maria Reich – matematyczka z Niemiec udowodniła, że jest to swoisty kalendarz nieba. Może to być również poprzedzający tradycje religijne Inków element rytualny. W historii pojawił się tez motyw symboli nawigacyjnych dla opanowujących latanie balonami starożytnych, motyw herbów rodowych, motywy dziękczynne, albo po prostu dzieła sztuki.Peru - miasta

Arequipa Cajamarca Iquitos Lima Trujillo


Peru - co warto wiedziećPeru - Kuchnia peruwiańska Kuchnia peruwiańska
Kuchnia peruwiańska można rzec „stoi” na chilii. Przyprawa ta jest ...
Peru - Peru ciekawostki Peru ciekawostki
na wybrzeżu Peru nigdy nie pada deszcz Najwyżej położone jezioro ...
Peru - Peru pamiątki Peru pamiątki
Oczywiście nie można wrócić z Peru bez pamiątek, bo to wydaje ...
Peru - Peru tradycje Peru tradycje
W Peru kolacja wigilijna zaczyna się o północy z dnia 24 na 25 grudnia. Przedtem - ...
Peru - Peru kultura Peru kultura
Peru jest krajem z największym udziałem rdzennej ludności indiańskiej na ...
Peru - Peru transport Peru transport
Autobus to zdecydowanie najtańsza forma transportu. Spora konkurencja sprawia, że ceny ...
Peru - Wodospad Gocta Wodospad Gocta
Wodospad Gocta to przyrodniczy ewenement, z jednej strony zaliczany do najpiękniejszych, z ...
Peru - Machu Picchu Machu Picchu
Nie ma zapewne osoby, która nie słyszałaby nazwy Machu Picchu. W codziennych ...
Peru - Najgłębsze kaniony świata Najgłębsze kaniony świata
Kanion Colca to jedno z najciekawszych miejsc na ziemi, ponieważ jest uważane za ...

Rysunki z Nazca - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies